News

Fenomen tamburyna i kastanietów

Te instrumenty nie bez powodu używane są od zawsze w przedszkolach i różnego rodzaju placówkach oświatowych ukierunkowanych na wychowanie artystyczne. Można by się spytać, dlaczego właśnie te? Powodów moglibyśmy znaleźć co najmniej kilkanaście, ale my postaramy się przedstawić te najważniejsze.

Po pierwsze instrumenty te pomimo swojej prostej budowy są bardzo efektowne dzięki wydobywającym się z nich brzmienia. Weźcie sobie do ręki najprostszy tamburyn i zobaczcie z czego on się tak naprawdę składa. Mamy obręcz, która zazwyczaj wykonana jest z drewna lub jakiegoś tworzywa sztucznego (najczęściej plastiku). Jest ona uformowana w kształcie koła lub w formie zbliżonej do koła. W tej obręczy mamy porobionych kilka otwory, w których umieszczone są po dwie blaszki luźno zderzające się ze sobą. Ot, jest to cała konstrukcja naszego tamburyna. A efekt naprawdę pokaźny, bo wystarczy potrząsnąć obręczą, żeby pobudzić do działania nasze małe blaszane talerzyki i zaczyna nam się robić muzycznie.

Kastaniety również do bardzo skomplikowanych instrumentów nie należą. Instrument ten składa się z rękojeści, do której przymocowana jest para zazwyczaj drewnianych muszelek. Jak widać prosta budowa, dość prosta obsługa, z którą nawet najmłodsze dziecko jest sobie w stanie poradzić. To wszystko sprawia, że instrumenty te są wartymi zainteresowania. Poza tym u najmłodszych mogą rozwinąć pasję muzyczną i chęć do dalszego bardziej wnikliwego działania na płaszczyźnie muzycznej.

Charakterystyka tamburyna

Na tamburynie możemy wystukiwać proste nieskomplikowane rytmy, ale również możemy poprzez szybkie ruchy nadgarstkiem ręki wywołać efekt takiego jednostajnego szelestu metalicznego, które często w muzyce określane jest mianem tremola.

Tamburyno używane jest w wielu gatunkach muzycznych zwłaszcza w muzyce etnicznej i ludowej niektórych narodów. Bardzo duże zastosowanie znajduje między innymi w muzyce cygańskiej, hiszpańskie czy kubańskie. Spotkać go można również we współczesnej muzyce rozrywkowej i jazzowej, a nawet i w klasycznej.

Tamburyno jak prawie każdy z instrumentów ma swoje odmiany. I taki podstawowy podział jaki możemy sobie zastosować wśród tych instrumentów, to tamburyn z membraną zwany również bębenkiem belgijskim i tamburyn bez membrany. W przypadku tego pierwszego możemy uzyskiwać dodatkowy efekt uderzenia w bęben. Najczęściej zagrywa się w membranę na mocną część taktu dla pewnego zaakcentowania, ale również można markować grając na bębenku na słabszych częściach taktu. Dodatkowo szelest zamontowanych blaszanych talerzyków daje nam charakterystyczne brzmienie tamburyna.

Charakterystyka kastanietów

Na przestrzeni dziesiątek lat instrument ten przybierał różne formy, choć zasada jego działania pozostała bez zmian. W przedszkolach dla dzieci najczęściej możemy spotkać kastaniety na rączce. Przypominać to może taką łyżkę stołową do której przytwierdzone są po obydwu stronach kawałki drewienka, które w chwili, kiedy poruszymy czy potrząśniemy uderzają o środek wywołując charakterystyczne kliknięcie.

Największe zastosowanie instrument ten znalazł w muzyce hiszpańskiej a dokładnie w stylu flamenco, gdzie hiszpańskie tancerki trzymały muszelki między palcami i potrząsały nimi uderzając jedną o drugą. Przy płynnym opanowaniu tego instrumentu możemy uzyskać bardzo ciekawy płynny i ciągły efekt zbliżony do kołatki lub zapętlonego klekotania. Swoje zastosowanie instrument ten znalazł również w muzyce orkiestrowej.

Cechy wspólne obydwu instrumentów

Jak dokładniej przyjrzymy się obydwu instrumentom, to zauważymy, że mają one ze sobą bardzo wiele wspólnego. I nawet nie chodzi tu o to, że obydwa należą do grupy instrumentów perkusyjnych. Przede wszystkim bardzo są podobne do siebie ze względu na sposób wydobycia dźwięku. Zarówno tamburynem jak i kastanietami musimy wpierw potrząsnąć, bądź w nie uderzyć by nam zabrzmiały. Poza tym zarówno w przypadku jednego jak i drugiego instrumentu przy opanowaniu odpowiedniej techniki szybkiego płynnego ruchu ręką jesteśmy wstanie uzyskać ciągłe brzmienie. Obydwa instrumenty znajdują swoje zastosowanie we wspólnych gatunkach muzycznych m.in. w muzyce hiszpańskiej i cygańskiej. I taką ostatnią podstawową i zarazem widoczną gołym okiem cechą wspólna jest to, że obydwa te instrumenty są tak naprawdę bardzo prostej budowy.

Podsumowanie

Jeżeli byśmy mieli podsumować naszą analizę, to na pewno udowodniliśmy, że nie musimy posiadać bardzo skomplikowanego i drogiego instrumentu, żeby uzyskać ciekawy efekt muzyczny. Tamburyn i kastaniety są tego najlepszym przykładem. Cena takich budżetowych instrumentów kształtuje się na poziomie 20-50 złotych w zależności od materiału. Instrumenty wykonane z naturalnego surowca jakim jest drewno najczęściej są droższe od ich odpowiedników wykonanych z tworzywa sztucznego. Instrumenty te same w sobie doją głośny ciekawy efekt, ale przede wszystkim mogą stanowić doskonałe uzupełnienie większego składu muzycznego.