Gitary klasyczne

Gitara jest określeniem łączącym w sobie cztery podstawowe instrumenty z tej samej rodziny, a mianowicie gitarę klasyczną, akustyczną, elektryczną i basową. Decydując się na naukę gry na gitarze, powinniśmy zdecydować się na konkretny rodzaj, ponieważ każda z nich posiada inne brzmienie i inny komfort gry.

Najczęściej polecaną na początek jest gitara klasyczna, a jest tak głównie ze względu na to, że wyposażona jest w struny wykonane z nylonu, które są bardziej miękkie i nieco grubsze od strun metalowych, które spotkamy w gitarze akustycznej i elektrycznej. To oznacza, że początkujący gitarzyści nie pokaleczą sobie palców podczas nauki podstaw. Dodatkową zaletą gitary klasycznej jest jej cena, bo o ile można znaleźć w sklepach bardzo drogie modele dla profesjonalistów, to koszt gitary klasycznej na początek zaczyna się już w okolicach trzystu złotych, a dodatkowo poza samym instrumentem i ewentualnie stroikiem nie potrzeba żadnego dodatkowego sprzętu. Jeżeli szukamy pierwszej gitary klasycznej i mamy już określony budżet, powinniśmy zwrócić uwagę na firmę i gatunki drewna użyte do produkcji. Niektóre firmy takie jak Admira, Yamaha czy Alvaro są kojarzone z produkcją bardzo dobrych jakościowo gitar, które nie muszą łączyć się z wysoką ceną. Decydując się na wybór instrumentu od któregoś z tych producentów będziemy mieli pewność, że gitara będzie wygodna i dobrze wyregulowana. Jeśli mamy określone brzmienie i zależy nam na tym aby było ono ciepłe i ciemne, wówczas warto wybierać gitary, których pudło zostało wykonane z jak największym udziałem mahoniu.

Należy pamiętać, że każda gitara klasyczna posiada w swoim brzmieniu sporo ciepła, co jest spowodowane użyciem nylonowych strun, lecz jeśli instrument będzie posiadał boki i tył wykonane z mahoniu, wówczas brzmienie będzie jeszcze cieplejsze, a warto zaznaczyć, że niektóre modele gitar posiadają pudła w całości wykonane z mahoniu. Drugim często wykorzystywanym gatunkiem drewna jest świerk, który często jest używany do produkcji płyt wierzchnich. Charakteryzuje się on jasnym i bardzo czystym brzmieniem. Jeśli szukamy kompromisu pomiędzy mahoniem a świerkiem, doskonałym wyborem będzie cedr.