Gitary klasyczne

CENA DOBREGO BRZMIENIA

Zanim wybierzemy się do sklepu muzycznego w celu zakupu pierwszej gitary, powinniśmy przede wszystkim ustalić jakie brzmienia podobają nam się najbardziej i na jakiej gitarze chcemy grać w przyszłości. Bardzo często w sieci można znaleźć informacje o tym, że najlepszym wyborem na początek będzie gitara klasyczna, co nie do końca jest prawdą, ponieważ powinniśmy rozpocząć naukę gry na takiej gitarze na jakiej chcemy grać w przyszłości, więc jeśli dla przykładu marzymy o grze ostrych, rockowych riffów, powinniśmy od razu zdecydować się na zakup gitary elektrycznej zamiast uczyć się gry na tradycyjnym klasyku. Gitara klasyczna jest polecana na początek nie dlatego, że gra się na niej łatwiej, ponieważ nauka gry wygląda tak samo jak na każdej innej gitarze, lecz ze względu na jej struny, które wykonane są z nylonu, dzięki czemu są stosunkowo miękkie i nie kaleczą tak palców jak struny metalowe, którymi spotkamy się w gitarze akustycznej i elektrycznej. Gitara klasyczna w ostatnim czasie zyskuje na popularności, a decydując się na jej zakup powinniśmy pamiętać, że dobrze wykonany instrument nie musi być drogi.

BRZMIENIE I WYGODA

Dobrej jakości gitarę klasyczną znajdziemy już w okolicach pięciuset złotych, a czasami nawet i poniżej tej kwoty. Przykładem mogą być modele takie jak między innymi Admira Alba czy Yamaha C30. Choć instrumenty te są do siebie z wyglądu bardzo podobne, a czasami na pierwszy rzut oka niemal identyczne, ich brzmienie może być zupełnie różne w zależności od tego z jakich gatunków drewna zostały one wykonane. Najczęściej możemy spotkać się z gitarami zbudowanymi z dwóch gatunków drewna, na przykład w konfiguracji świerku użytego do tworzenia płyty wierzchniej oraz mahoniu z którego wykonane są boki i spód instrumentu. Świerk zapewnia bardzo czyste i jasne brzmienie, które zostaje ocieplone i wzbogacone o wyraźny bas dzięki obecności mahoniu. Możemy poszukać także gitary która w całości wykonana jest z jednego gatunku drewna. Jeśli szukamy zbalansowanego brzmienia, dobrym wyborem będzie cedr, który również zapewnia czysty dźwięk, lecz nieco cieplejszy niż w przypadku świerku. Palisander z kolei gwarantuje wyraźny bas, choć dźwięk nie będzie wówczas tak ciepły jak w przypadku gitary wykonanej z mahoniu. Należy pamiętać, że ze względu na obecność nylonowych strun, gitara klasyczna z natury brzmi bardzo ciepło, choć wiele zależy też od tego jakich strun użyjemy. Jeśli zależy nam na możliwie największej wygodzie podczas gry, najlepszym wyborem będą miękkie struny, czyli takie z oznaczeniem low tension. Powinniśmy jednak liczyć się z tym, że miękkie struny oferują bardzo ciepłe i niekiedy wręcz tłuste brzmienie. Chcąc rozjaśnić dźwięk i zwiększyć jego dynamikę, powinniśmy wybrać twardsze struny, czyli takie o większym naciągu. Rozpoczynając naukę gry na gitarze warto wybierać struny miękkie lub średnie. Z czasem dobrym pomysłem jest też eksperymentowanie z zestawem strun o mocnym naciągu, ponieważ w ten sposób możemy wyćwiczyć siłę nacisku, a wówczas gra na średnich lub miękkich strunach będzie o wiele łatwiejsza.

ROZMIAR GITARY

Gitara klasyczna (https://muzyczny.pl/132430g_Gitary-Gitary-klasyczne-Gitary-klasyczne-44.html) występuje w różnych rozmiarach, o czym powinniśmy pamiętać podczas zakupów. Jeśli szukamy instrumentu dla osoby dorosłej, najlepiej wybrać pełnowymiarową gitarę, czyli taką z oznaczeniem 4/4. Jeśli jednak szukamy gitary dla małego dziecka, lepszym wyborem będą modele z oznaczeniem ½ lub ¾, w zależności od tego jak duże jest dziecko. Mniejsze modele gitar nie są przeznaczone jedynie dla dzieci, ponieważ gitara w rozmiarze ¾ jest chętnie wybierana także przez osoby o mniejszych dłoniach lub muzyków poszukujących gitary, która dobrze sprawdzi się w transporcie.