GITARA KLASYCZNA DO NAUKI
Gitara cieszy się popularnością od początku swojego istnienia i nic nie zapowiada spadku jej popularności. Co roku bardzo duża ilość osób decyduje się na rozpoczęcie nauki gry na tym instrumencie, jednak osoby które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z gitara nie wiedzą od czego zacząć. Idąc do sklepu muzycznego i pytając o to jaka gitara będzie najlepsza do rozpoczęcia nauki, najczęściej udzielaną odpowiedzią będzie gitara klasyczna. Dlaczego to właśnie ona jest najchętniej polecana dla początkujących muzyków? Powodów jest kilka, przy czym najważniejszym zdaje się fakt, że jest ona wyposażona w nylonowe struny, które są nieco grubsze i bardziej miękkie niż struny metalowe, co oznacza, że są one bardziej przyjazne dla nieprzyzwyczajonych do gry palców. Oczywiście struny to nie wszystko, ponieważ gitara klasyczna posiada bardziej skomplikowaną konstrukcję niż mogłoby się wydawać. Czym powinniśmy się kierować wybierając gitarę klasyczną do nauki?
CENA I BRZMIENIE
Osoby rozpoczynające swoją przygodę z muzyką, bardzo często dysponują ograniczonym budżetem. Jak wiadomo, im tańszy kupimy instrument, tym gorszą będzie miał jakość, ale czy na pewno? Są na szczęście modele, które pomimo niskiej ceny posiadają zaskakująco dobre brzmienie i są wygodne. Gitara klasyczna dla początkujących może więc być tania i cechować się dobrą konstrukcją. Zanim skupimy się na kilku modelach, warto poruszyć także kwestię samego brzmienia. To jak zabrzmi nasz instrument będzie zależało od różnych czynników, przy czym najważniejszym jest to jakie gatunki drewna użyto podczas jego budowy. Każdy gatunek drewna posiada inne walory akustyczne, czego przykładem może być świerk, który bardzo często używany jest do produkcji płyt wierzchnich. Dzięki niemu dźwięk zyskuje na klarowności i staje się jasny, co jest doceniane w akustycznych brzmieniach. Dobrym kontrastem dla świerku jest mahoń, który z kolei ociepla brzmienie i uwydatnia niskie ceny, co w połączeniu z jasno brzmiącym świerkiem daje bardzo zbalansowana mieszankę. Spotkamy także gatunki takie jak sosna, która również pozwala wybrzmieć jasno, ale chłodniej niż w przypadku świerku, a także cedr, którego walory brzmieniowe można umieścić pomiędzy świerkiem a mahoniem. Przykładem bardzo chętnie wybieranego modelu na początek jest gitara klasyczna Yamaha C30. Instrument posiada świerkowa płytę wierzchnią oraz boki i spód wykonane z drewna meranti, które pozwala wybrzmieć gitarze dźwiękiem z wyraźnymi niskimi i średnimi tonami. Tym za co instrument jest szczególnie ceniony, jest bardzo wysoki k0omfort gry. Gryf jest bowiem dobrze wyprofilowany, więc pewnie leży w dłoni, a akcja strun jest na tyle niska, aby łatwo dociskało się je do podstrunnicy. Kupując pierwszą gitarę klasyczną powinniśmy zwracać uwagę także na oznaczenia jej rozmiaru. Jeśli nie posiada ona żadnego oznaczenia, będziemy mieli do czynienia z gitara pełnowymiarową. Jeśli jednak znajdziemy oznaczenie ¾, będzie to znaczyło, że jest to gitara klasyczna ¾, czyli mniejsza. Jest to bardzo dobra gitara klasyczna dla dzieci lub osób o mniejszych dłoniach. Przykładem takiego instrumentu jest Admira Alba ¾.
STRUNY I AKCESORIA
Gitara klasyczna wyposażona jest w nylonowe struny, a warto wiedzieć, ze jest to materiał delikatny i podatny na rozciąganie. Kupując sam instrument, warto dokupić jeszcze jeden zapasowy zestaw strun by móc go założyć kiedy jedna ze strun pęknie. Zakładając struny, róbmy to powoli i stopniowo, aby dać strunom czas na rozciągnięcie się. W przeciwnym czasie mogą one zacząć pękać, przez co zmarnujemy cały zestaw. Kiedy już w pełni nastroimy struny, prawdopodobnie okaże się, że szybko zaczną one gubić strój. Wówczas wystarczy dać im czas i stopniowo dostrajać je do momentu kiedy będą na tyle rozciągnięte, by przestać się rozstrajać. Kupując struny, zwracajmy uwagę także na ich naciąg. Mocny naciąg pozwala wybrzmieć gitarze zdecydowanym, dynamicznym dźwiękiem, ale struny wymagają wówczas większej siły nacisku podczas grania. Zestaw o lekkim naciągu brzmi ciepło i nie tak donośnie, a siła nacisku jaką musimy użyć podczas gry jest niewielka. Mówi się wtedy o miękkich strunach. Pamiętajmy, że najlepsza gitara to taka, na jakiej gra nam się wygodnie, a struny mają olbrzymi wpływ na wygodę. Poza strunami powinniśmy zaopatrzyć się także w stroik gitarowy, zwany tunerem. Pozwoli nam on szybko i łatwo nastroić struny, nawet jeśli robimy to po raz pierwszy. Gitarę powinniśmy stroić przed każdą grą, a bez stroika nie będziemy mogli tego zrobić, ponieważ zanim będziemy w stanie stroić za pomocą słuchu, minie bardzo dużo czasu. Cena tunera jest bardzo niska, ponieważ kupimy go już za około 40 złotych, więc nie będzie on dużym obciążeniem dla budżetu.