Gitary klasyczne

GITARA – PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE

Gitara jest bardzo popularnym instrumentem i nic nie zapowiada spadku tej popularności. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób wciąż chce się uczyć na niej grać, jednak mówiąc o chęci nauczenia się gry na gitarze należy pamiętać, że instrument ten dzieli się na cztery główne rodzaje, a mianowicie na gitarę klasyczną, akustyczną, elektryczną i basową. Wbrew niektórym plotkom, na żadnej z gitar nauka nie jest łatwiejsza czy trudniejsza, ponieważ w przypadku trzech pierwszych, akordy i ogólny układ dźwięków wygląda tak samo, a gitara basowa choć w swojej standardowej wersji ma tylko cztery struny, to rządzi się innymi prawami. Jaka gitara będzie najlepszym wyborem na początek swojej przygody z grą na instrumencie?

GITARA KLASYCZNA I AKUSTYCZNA

Przeglądając różnego rodzaju poradniki insternetowe i fora muzyczne można często trafić na informację według której najlepsza na początek będzie gitara klasyczna. Jest to jednak tylko częściowo prawda i zależy od tego kto chce się nauczyć grać. Zanim odwiedzimy sklep muzyczny powinniśmy upewnić się jakie brzmienia lubimy najbardziej. Jeżeli planujemy w przyszłości grać w zespole rockowym i pociągają nas ostre brzmienia, wówczas nie ma sensu rozpoczynać od gitary klasycznej, skoro naszym przeznaczeniem jest elektryczna i możemy zacząć od niej od razu. Jeśli jednak chcemy nauczyć się grać tak po prostu i nie jesteśmy zdecydowani co do jednego rodzaju instrumentu, wówczas gitara klasyczna będzie bardzo dobrym wyborem. Posiada ona struny wykonane z nylonu, które są nieco grubsze niż w przypadku strun metalowych, a dodatkowo są od nich bardziej miękkie, dzięki czemu nie kaleczą taką nieprzyzwyczajonych do grania palców. To głównie z tego powodu uważa się, że gitara klasyczna dla początkujących będzie najlepsza. Oczywiście nie jest to instrument jedynie dla osób, które dopiero rozpoczynają naukę. Jej piękne, bogate i ciepłe brzmienie sprawia, że sięgają po nią wszyscy muzycy bez względu na swój staż gry. Gryf gitary klasycznej jest szeroki, więc nie trzeba się martwić o to, że palce nie będą się na nim mieścić. Gitara klasyczna bardzo często mylona jest z gitarą akustyczną i choć rzeczywiście te dwa instrumenty posiadają kilka cech wspólnych, to ich brzmienie i komfort gry są całkiem różne. Warto zacząć od tego, że akustyk wyposażony jest w metalowe struny, które brzmią znacznie jaśniej od nylonowych. Dźwięk jest bardziej dynamiczny i donośny, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się do grania akordami. Ponad to gryf w gitarze akustycznej łączy się z pudłem na wysokości piętnastego progu, a nie dwunastego jak to jest w przypadku gitary klasycznej. W tym miejscu należy zaznaczyć, że osoby posiadające gitarę klasyczną nie powinny montować w niej metalowych strun w celu zbliżenia się do brzmienia tradycyjnego akustyka. Metalowe struny mają znacznie większy naciąg niż te wykonane z nylonu i do takiego naciągu gitara klasyczna nie została stworzona, przez co zabieg taki może skutkować tym, że gryf w gitarze się wygnie, a mostek wyrwie.

GITARA ELEKTRYCZNA I BASOWA

W przypadku gitary elektrycznej i basowej również można mówić o podobieństwach, jednak nie są one aż tak wyraźne. Owszem, oba rodzaje mają przetworniki i wymagają nagłośnienia, jednak gitara basowa ba dłuższy gryf, znacznie grubsze struny i jest ich najczęściej cztery jeżeli mówimy o standardowej gitarze basowej, a nie pięciostrunowej. Gitara elektryczna pozwala nam na to aby grać na niej ciężkie, rockowe riffy i ostre solówki, ale równie dobrze możemy wykorzystać ją do grania najdelikatniejszych gatunków muzycznych, takich jak jazz, co czyni z niej najbardziej uniwersalną z gitar. Decydując się na jej zakup należy mieć na uwadze to, że wymaga ona nagłośnienia, do czego najczęściej używa się urządzenia znanego jako combo gitarowe, które możemy kupić już w okolicach dwustu złotych, choć doradza się podwoić ta kwotę w celu znalezienia sprzętu lepszej jakości. Na gitarze basowej gra się zupełnie inaczej. Często struny szarpie się palcami, jednak jeśli chcemy, możemy grać kostką. Gitara basowa jak sama nazwa wskazuje, posiada niskie brzmienie, a jej zadaniem jest stworzyć tło muzyczne. Nie przeszkadza to jednak basistom w tworzeniu partii solowych. Gitara basowa różni się najbardziej spośród czterech rodzajów tego gatunku i wybierana jest jedynie przez osoby, które sa zdecydowane co do tego, że to właśnie na niej chcą grać. Jeżeli ktoś chce się nauczyć podstaw i zastanawia się jaka gitara będzie najlepsza, powinien skupić się na gitarach klasycznych, akustycznych i elektrycznych, gdzie akordy gra się w ten sam sposób.