Nauka gry na gitarze

Trzy koncerty TOMATITO w Polsce (4-7.04.2024)

Tomatito, jedno z największych imion flamenco w historii, wymieniane obok legend takich jak Paco de Lucía i Vicente Amigo, zawita na polskie sceny w kwietniu 2024 roku. Koncerty odbędą się 4 kwietnia w warszawskiej Filharmonii Narodowej, 6 kwietnia w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu oraz 7 kwietnia w katowickim NOSPR. Artysta wystąpi w składzie sekstetu, obiecując niezapomniane wrażenia również dla miłośników tańca flamenco.

TOMATITO wywodzi się z rodziny cygańskiej o głębokich korzeniach muzycznych. Jego życie większość czasu upływało w towarzystwie żony, dzieci i koni w jednej z najbiedniejszych dzielnic Almerii. To miejsce, gdzie uczciwość przekłada się na sztukę, a TOMATITO w swojej muzyce oddaje duszę Andaluzji z prawdziwą cygańską energią, intensywnym uczuciem, rytmiczną pasją i wolnością ducha.

Już w wieku piętnastu lat spotkał Camaróna de la Islę, uznawanego za największego cantaora wszech czasów. Razem stworzyli legendarny duet, osiągając szczyt popularności wraz z wydaniem albumu „La Leyenda del Tiempo”. Tomatito podkreśla, że to właśnie Camarón jest głównym źródłem jego inspiracji, ale José Fernández Torres (bo tak brzmi jego pełne imię i nazwisko) wykształcił swój unikalny styl, charakteryzujący się charyzmą, powagą i oddaniem sztuce flamenco, jednocześnie unikając pokus sławy i komercyjnych ekscesów.

Sposób gry José podkreśla istotę każdego z palos (stylów rytmicznych), ukazując esencję flamenco. Teraz, po dwóch dekadach muzycznych poszukiwań, możemy doświadczyć efektów jego twórczości. TOMATITO eksperymentuje również z jazzem, muzyką brazylijską i kubańską, wnosząc swoją unikalną stylistykę do działań artystów takich jak Frank Sinatra, Elton John, John McLaughlin, Mecano czy Larry Corryel. Mimo tych eksperymentów zawsze pozostaje wierny muzyce, która płynie w jego żyłach. Nagrodzony Cezarem za ścieżkę dźwiękową do filmu Tony’ego Gatlifa „Vengo”, zdobył także pięć nagród Grammy (jedną wraz z Michelem Camilo) oraz nagrodę Latin Grammy za albumy „Aguadulce” i „Soy Flamenco”.

Zapraszamy na autentyczny i emocjonalny spektakl flamenco, który obiecuje dostarczyć niezapomnianych przeżyć!