Wydarzenia

Wieczór Flamenco: Puro Flamenco – CARLOS PIÑANA TRIO

Rok 2024 otwieramy Wieczorem Flamenco w instrumentalnym wydaniu. 14 stycznia w Sali Witrażowej zagra hiszpański gitarzysta Carlos Piñana wraz ze swoim trio w składzie: Rainer Maria Nero na gitarze (Austria) oraz Miguel Ángel Orengo na perkusji (Hiszpania). W ten zimowy i ciemny czas przywołamy hiszpańskie słońce, a nieco romantyczne kompozycje Carlosa połączone z charakterystycznym flamencowym pazurem stworzą niezapomnianą atmosferę. Gościnnie z muzykami wystąpi wrocławska gitarzystka Magdalena Czwojda. Zapraszamy!

Carlos Piñana pochodzi z Kartageny, z rodziny, w której miłość do muzyki flamenco od pokoleń przekazywana była z ojca na syna. Nie dziwi więc, że to właśnie ojciec, Antonio Piñana, był jego pierwszym nauczycielem, który, jak się wydaje, miał decydujący wpływ na jego muzyczną edukację. Bowiem pomimo studiowania gitary klasycznej w Konserwatorium Muzycznym w Kartagenie i w Wyższym Konserwatorium Muzycznym w Murcji, Carlos Piñana zasłynął właśnie jako gitarzysta flamenco. Obecnie uznawany jest za jednego z najlepszych gitarzystów tego gatunku, czego potwierdzeniem są liczne prestiżowe nagrody i wyróżnienia, jakimi artysta został uhonorowany przez jury międzynarodowych festiwali i instytucje kultury. Jest wśród nich nagroda Alumbre 2001 przyznawana przez Emma Egea Foundation, nagroda dziennika „La Opinión de Murcia” oraz pierwsze miejsca zdobyte podczas festiwali: Cantes Mineros, Cordoba Flamenco Art Festival i Calasparra’s National Festival of Young Flamencos.

Poszukując dialogu pomiędzy flamenco a innymi tradycjami muzycznymi, Carlos Piñana otwiera się na współpracę z muzykami z całego świata, dotychczas pracował między innymi z Yungchen Lhamo z Tybetu, Fathy Salamą z Egiptu, Naseerem Shammą z Iraku, z muzykami marokańskimi (Said Chaibri, Francoise Altan, Aicha Redouane) oraz hiszpańskimi (Estrella Morente, Juan Manuel Cañizares, Carles Benavent, Javier la Torre, Jorge Pardo), z Irlandczykiem Rossem Daly’m grającym na kreteńskiej lirze oraz z muzykami jazzowymi, takimi jak Miles Jay, czy Tommy Smith. Współpracował również z orkiestrami symfonicznymi z Murcji, Lublina i Krakowa oraz z Ballet Español of Murcia i Compañía Murciana de Danza, dla których wielokrotnie komponował muzykę do spektakli.

Rainer Maria Nero jest austriacko-polskim gitarzystą, kompozytorem i wykładowcą Universität für Musik und darstellende Kunst Wien. Studiował gitarę klasyczną w Wiedniu pod kierunkiem znakomitego Alexandra Swete oraz gitarę flamenco w Murcji (Hiszpania) pod okiem Carlosa Piñany, z którym od tego czasu gra koncerty na całym świecie. W 2015 artysta wydał swoją debiutancką płytę Castles of Spain, utrzymaną w stylu klasycznym. Dwa lata później, wraz z założonym przez siebie zespołem Flamensky, stworzył płytę flamenco Fantasias y Danzas, na której znajdują się wyłącznie autorskie kompozycje. W październiku 2019 wydał kolejny album zatytułowany Conmover, natomiast w grudniu 2023 wydał swój najnowszy album zatytułowany KAIROS, na którym pokazuje wachlarz możliwości gitary hiszpańskiej.

#flamenco #gitara #gitarzysta #gitaraflamenco #gitarzyści #guitarists #guitar #wrocławmiastemgitary #flamencoguitarrista #koncertwewroclawiu #flamencowpolsce #flamencoenpolonia #fandangopolska #wieczórflamenco #wieczorflamenco #wieczoryflamenco

Organizatorzy: KA-International Art Management, Fandango Polska, Sala Witrażowa

Kontakt dla mediów: Katarzyna Krzysztyniak, 793 355 877, [email protected]